War of the Rebellion: Serial 126 Page 0928 CORRESPONDENCE, ETC.

Search Civil War Official Records

List of persons who put in representative recruits, and names of recruits-Cont"d.

OHIO-Continue.

District. Name of principal Name of recruit. Remar

ks

Second T. D. Lincoln, jr. Andrew Donough

(10 years)

Do T. Ledyard Lincoln John Milan

Third P. P. Lowe David B. Kline

First James Mack David McAllister

Do Thomas McLean John Hamilton

Do B. J. McMahon Abraham Carpenter

Second G. Mendellhall William Girle

Do Henry Miller George Weimar

Do E. J. Miller C. T. Bell

Do B. Mackentire David King

(colored)

Third Felix M. Marsh Stephen Overman

Ninth Jay O. Moss Xavier Gutter

Eighteenth George W. Merrill Warre Bradley

Do Martin McHugh John McRobertson

Do Charles McNeall Jean Pagain

Seventh Andrew Nicholson Edwin Peters

Tenth John T. Newton Charles W. Lane

Eighteenth Henry Newberry William Jones

Tenth John R. Osborn John Kinkler

First Charles G. Pearce Joseph A. Anderson

Second M. D. Potter R. L. Logan

Third J. H. Pierce Abner B. Posse

Tenth Elijah G. Peckham James Gander

Eleventh John Peebles John W. Rose

Eighteenth James Pannell Jerry Bruce

First Cornelius M. Ray John Ryan

Do Adam N. Riddle Frank Hetteshimer

Second Henry Runk George Ruger

Do William Reese John Searand

Seventh Amor Reese Milton Gregory

Ninth Peter Reinhart John W. Harker

Tenth John Ray Albert Pexton

Do Samuel A. Raymond Josiah N. Smith

Do do Henry Boyce

First Henry Stewart Throw Welsh

Do P. W. Strader William Smith

Second William Summer J. C. Harvey

Do William Shaffer John M. Henderson

Do Charles J. Stedman N. S. Thoroman

Do F. F. Shaffer E. Flanigan

Do George F. Stedman William H.

Schrivers

Third John R. Shaffer Milton Arnold

Seventh Alfred P. Stone David C. Gregory

Ninth Ebenezer P. Sadler John Larkin

Tenth William H. Smith James Anderson

Do do James Irving

Do Dennison Steele Bennett Bartlett

Fourteenth John Scott, jr William Wiggins

Eighteenth George B. Senter William Gerard

Do Rufus P. Spalding Joseph Porter

First A. D. E. Tweed Mitchell Furie

Second Griffin Taylor B. Underhill

Do Samuel Tappin Watty Grant

(colored)

Do E. S. Tice Jerry Mohanna

Seventeenth Benjamin Votaw Solomon N. Snyder

First Charles H. L. Albert L. Colby Sept.

Walker 1,

1864.

*

Do J. T. Warren John Tipton

Do E. Wassennich Rupert Schuarunger

Do Isaac C. Winans Charles Schmidt

Second James F. Wellington Frederick Stulz

Do Jacob Wirth Henry H. Maler

Do L. Worthington Harvey McIllvaine

Do Charles P. Wilstach John P. Gardner

Do George W. Ward William Morris

Eighth Lewis Wormstead Lorenzo G. Tipton

Tenth R. M. Waite John Hall

Fifteenth John P. Wolfe Albert Robinson

*Added since preparation of original list.