War of the Rebellion: Serial 126 Page 0926 CORRESPONDENCE, ETC.

Search Civil War Official Records

List of persons who put in representative recruits, and names of recruits-Cont"d.

PENNSYLVANIA-Continued.

District Name of principal Name of recruits Date of

enlistment

Twelfth Mrs. Jane Scranton Benjamin Thomas Oct. 12,

1864

Seventh R. H. Smith Abram Enos March 4,

(colored) 1865

Fourth Henry C. Townsend Edward S. Tobias Aug. 26,

1864

Do John D. Taylor Ford G. Troup Sept. 1,

1864

Third Hugh Wilson Silas Burton

Fourth Jane G. Whilden Charles Barron Aug. 18,

1864

Ninth Rudolph Williams Frederick Strich

Do George Young, jr. George Trump

District Name of principal Name of recruit Residence of

principal

Twenty- David Aiken Thomas C. Best Washington

fourth Borough

Fourteenth George Bergner James E. Barnes Harrisburg

Twenty- Caleb Burwell George W. Risher Monongahela

fourth Township

Twent- J. Heron Foster William T. Black Provost-

third marshal

Twenty-third

District

Thirteenth Evenuel Houpt John Williams

Fourteenth William L. Harris Henry G. Gebhart East Buffalo

Township

Thirteenth M. C. Mercur Levi Ennis

Twenty- Honorable J. K. Michael Nolan Pittsburg

second Moorhead

Do ...do... John Dougherty Do.

Do ...do... John Hayes Do.

Do ...do... William Morton Do.

Do ...do... George Henry Do.

Twenty- John Minor Cyrus Logan New Brighton

fourth

Thirteenth Mrs. Rachael A. Henry O"Brien

Paxton

Nineteenth Henry Patton A. Allen Hoover Curwinsville

Twenty- John Ralston George W. Brink

third

Seventeent Honorable John James Wilson Huntingdon

h Scott

Twentieth Mrs. Elizabeth M. John Ryan Venango

Tarr Township

Thirteenth Honorable David William S. Towanda

Wilmot Briggs

District Name of principal Name of recruit Date of

enlistment

Second Thomas H. Blick James Dye Nov. 5, 1864

Do John W. Cathcart Charles H. James Aug.18, 1864

Fourth Elias Emmett Henry Smith Aug. 8, 1864

Second Thomas P. Stran William Jones Aug. 9, 1864

Third T. McKendree Teal Albert Sept. 13, 1864

Unterkoffer

Do Milton Whitney Frederick Smith Aug. 13, 1864

Do George W. Whistler Jason Hodnett Nov. 10, 1864

Distric Name of principal Name of recruit Credited to-

t

John G. Adams John Dangerfield Third

subdistrict

Mrs. E. F. Adams George Gassaway Do.

Samuel T. Davis William Jones Fourth

subdistrict

William Gunton Michael Trotty Third

subdistrict

Horation King* Charles Taylor Do.

Abraham Lincoln John S. Staples Do.

John E. Latham Robert Tate First

subdistrict

Leroy Tuttler Jacob Bentler Third

subdistrict

*Added since preparation of original list.